Piráti pracují

Přehled toho nejdůležitějšího, na čem Piráti pracují nejen v Poslanecké sněmovně

Nejdůležitější výsledky Pirátů za první rok ve vládě

Šťastní pirátští poslanci

Naše mise ve vládě je dělat s odvahou věci, které jsou správné, a dodat občanům to, proč nám dali důvěru. Bránit svobodnou budoucnost naší země. Přinášet nové nápady, které se osvědčily v zahraničí. A vyvést tuto zemi z krize tím, že zodpovědně pomáháme lidem s drahými energiemi, zjednodušujeme stát, digitalizujeme a omezujeme prostor pro korupci, zkrátka vracíme naší zemi budoucnost.

Hlavní pilíře práce Pirátů ve vládě:


Zodpovědná pomoc s drahými energiemi

Ivan Bartoš s důchodci

Náklady krize mají nést ti, kdo na ní vydělávají. Takže solidární mají být banky, energofirmy a další, například ti, kdo odvádí zisky do zahraničí.

Naše vláda dala 200 miliard na pomoc českým domácnostem a firmám. Tyto peníze jsme získali hlavně díky solidárnímu příspěvku, tzv. windfall tax, se kterým přišel Jakub Michálek v květnu podle modelu z Británie a prosadili jsme ho na vládě.

 • Na jaře jsme navrhli dočasné zrušení poplatku za obnovitelné zdroje, což průměrné domácnosti ušetří až 6 tisíc korun ročně.
 • Stejně tak bonus na energie, který se podařilo prosadit v podobě 5 tisíc korun na dítě pro rodiny.
 • Úsporný tarif ušetřil nejméně 3,5 tisíce korun v každé domácnosti, které stát vybral navíc na daních.
 • Podpořili jsme zastropování cen energií na příští rok pro domácnosti a malé či střední firmy, které může lidem odbourat až polovinu nákladů na elektřinu, které by jinak platili v příštím roce.
 • Proběhlo rekordní navýšení důchodů v průměru o 2,5 tisíce korun navíc a vláda zvýšila životní a existenční minimum pro lidi, kteří jsou nejvíce ohroženi chudobou.
 • Zvýšili jsme hranici měsíčního čerpání rodičovského příspěvku na 13 tisíc. Dál stojíme na straně rodin s malými dětmi, aby stát navýšil rodičovský příspěvek o 45 tisíc korun. Jakmile získáme nové zdroje na jeho financování, chceme ho navýšit aspoň aby pokryl část inflace.
 • Zahájili jsme přípravu důležitého zákona o dostupném bydlení.
 • Slevy na jízdné jsme rozšířili na všechny invalidní důchodce ve 3. stupni.

Připravili jsme zcela zásadní zjednodušení povolování solárních panelů. Jde o důležitý krok směrem k levnějším a dostupnějším energiím pro domácnosti i firmy, stejně tak ochranu přírody. Několikanásobně jsme zvýšili počet nově instalovaných solárních panelů na střechách, dotaci Ministerstva životního prostředí obdrželo téměř 50 tisíc žadatelů s celkovou sumou 14 miliard korun.

Přitom jsme zpomalili oproti předchozí vládě tempo zadlužování státu. Přes vysoké náklady v důsledku Putinovy války na Ukrajinu jsme snížili schodek státního rozpočtu o 45 miliard korun proti předchozímu roku. Zachránili jsme české občany před populismem, který by podobně jako v Maďarsku krizi ještě více prohloubil.


Konečně začalo zjednodušování zkostnatělého státu

Olga Richterová s důchodkyní

Jednodušší příspěvek na bydlení

Olga Richterová iniciovala výrazné zjednodušení žádosti o příspěvek na bydlení a také zlepšení pravidel, aby na příspěvek dosáhlo víc lidí. Nárok na příspěvek má podle průzkumu 24 % domácností, ale čerpají ho pouze 4 %. Nově odpadne polovina papírování s opakovaným dokládáním nároku a ve zjednodušování chceme pokračovat.

Dostupné bydlení, nová výstavba rychleji a blízko lidem

 • Připravili jsme nový stavební zákon, který zajistí digitální a občanovi blízké stavební řízení. O stavbách v obci bude nadále rozhodovat místní obecní úřad, který zná lokální podmínky, nikoliv úředníci kraje od stolu. Zabránili jsme tím kolapsu, který by nastal, kdyby se měly všechny spisy najednou převážet na krajské úřady.
 • Vedle toho jsme o stovky milionů srazili náklady na vývoj nového software pro stavební úřady.

Šetříme čas i peníze, digitalizujeme!

Vicepremiér Ivan Bartoš prosadil zřízení Digitální a informační agentury, která od 1. dubna 2023 začne řídit digitalizaci a hlavně dodá lidem praktické věci jako například doklady a peněženku v mobilu. Takové agentury fungují v mnoha státech světa.

Osekáváme byrokratickou hydru

Ministr pro legislativu Michal Šalomoun připravil na vládu antibyrokratický balíček, který zruší 20 zbytečných povinností a uleví podnikatelům se zbytečným papírováním. Omezuje povinnosti tam, kde jsou zbytečné, například hlášení úřadů, povinné revize a vstupní prohlídky u zaměstnanců v kanceláři.

Blesková výstavba bytů, škol a školek

Spustili jsme dotační program na obnovu ubytovacích kapacit a rychlou výstavbu v obcích. Díky rekonstrukcím tak mohou vzniknout například nové byty, školky či školy.


Řídíme stát s čistým štítem

Jakub Michálek s lasem

Kladivo na korupčníky: zákony proti rozkrádání peněz daňových poplatníků

V létě jsme představili velký protikorupční balíček zákonů, které prosazujeme a některé se povedlo schválit.

 • Rozšířili jsme právo veřejnosti na informace. Zastavili jsme například tutlání platů nejvyšších státních úředníků a informací o ČEZ.
 • Odsouzené firmy se už nedostanou k veřejným zakázkám a dohled u podlimitních zakázek je nově přísnější. Přišli jsme s koaličním návrhem, aby zakázky nemohly získávat ani společnosti, jejichž skutečným majitelem jsou například členové vlády nebo které nezveřejňují své účetnictví.
 • Zpracovali jsme a poslali na Ministerstvo vnitra seznam kroků k průhledným kampaním politických stran, aby ho ministerstvo promítlo do nového volebního kodexu.
 • Vláda schválila zákon na ochranu lidí, kteří zachrání životy nebo miliardy z veřejných peněz tím, že upozorní na nekalé jednání. Připravujeme přísnější podoba zákona ve sněmovně.

Zabránili jsme dosazení člověka s pochybnými vazbami do čela tajné služby.

Efektivní a otevřené vládnutí

 • Založili jsme tým pro hledání úspor ve fungování ministerstev, a to na Ministerstvu financí podle mezinárodních doporučení.
 • Rozšířili jsme mezinárodní závazky Česka v partnerství otevřeného vládnutí, což je prestižní mezinárodní organizace proti korupci. Česko se zaváže zřídit veřejnou evidenci všech dotací, lépe zadávat zakázky a správně evidovat, kdo stojí za firmami zapsanými v obchodním rejstříku.

Konec Agrofertizace v Česku

 • Zabránili jsme ohnutí zákona o skutečných majitelích ve prospěch Andreje Babiše, což byla jedna z podmínek EU, aby mohlo Česko čerpat 179 miliard z evropských fondů.
 • Dosáhli jsme toho, že bývalý premiér ve střetu zájmů nebude pobírat zemědělské investiční dotace, na jejichž nelegálnost upozornil audit Evropské komise.
 • Bojujeme ve sněmovně s obstrukcemi, abychom prosadili lepší zákon proti střetu zájmů politiků, kteří by chtěli odklánět peníze z dotací a veřejných zakázek do své kapsy.
 • Schválili jsme změnu služebního zákona, která zavede pravidelná šestiroční výběrová řízení na vedoucí pracovníky úřadů, aby skládaly účty ze své práce a mohli se tam hlásit noví kvalifikovaní zaměstnanci. Nedojde tak k zabetonování lidí z Agrofertu na teplých místečcích.

Bráníme svobodu a práva lidí

Jan Lipavský s Joe Bidenem

Ukončili jsme absurdity v autorském zákoně

 • Klára Kocmanová se zasadila o moderní úpravu autorského zákona, díky které zůstanou v Česku dobré podmínky pro sdílení dat na online úložištích.
 • Díky Pirátům se už živnostníci nemusí bát šikany od OSA za puštěné rádio v provozovnách. Pokud rádio nehraje za účelem zvýšení tržeb, ale třeba jen pro zaměstnance, poplatek OSA nově živnostníci platit nemusí.
 • Prosadili jsme i zrušení absurdní povinnosti, aby musel autor hudby hlásit předem, že bude hrát svoji vlastní hudbu OSA. Nebude se muset hlásit ani hraní starých skladeb, u kterých už uplynula doba trvání monopolu.

Moderní přístup k návykovým látkám a regulaci konopí

Výrazně jsme pokročili směrem k takové regulaci konopí, která by přinesla 3 miliardy do státního rozpočtu, omezila černý trh a ochránila lépe mladistvé. S experty jsme vypracovali studii s návrhy variant, podle které předložíme zákon.

Jsme na straně Ukrajiny

 • Ministr zahraničí za Piráty Jan Lipavský jel podpořit Ukrajinu už těsně před začátkem konfliktu.
 • Češi se bez váhání postavili proti Putinově agresi. Česká diplomacie rychle poskytla ukrajinské straně politickou, vojenskou, bezpečnostní a humanitární pomoc. Česko svým přístupem inspirovalo naše sousedy a další země, ministr byl oceněn Řádem za zásluhy od ukrajinského prezidenta Zelenského.
 • Česko se postaralo o rekordní počet žen a dětí prchajících před válkou.
 • Jako první Čech také šéf české diplomacie téměř po 30 letech vystoupil na Radě bezpečnosti OSN, kde vyzval k ustavení trestního tribunálu pro zločiny ruské agrese.

Předložili jsme do sněmovny zákon o manželství pro všechny a získali pro něj neutrální stanovisko vlády.

Pokračujeme v české tradici lidských práv

 • Česko se stalo členem Rady OSN pro lidská práva.
 • Ministr Lipavský rovněž připravil a prosadil tzv. Magnitského zákon o národních sankcích, který postihuje osoby podílející se na vážných zločinech a pošlapávání lidských práv.
Projev Michala Šalomouna